Klimatske prilagoditve Pasivnih hiš
Kako zasnova in tehnologija podpirata učinkovitost v različnih podnebjih
Pasivne hiše so sinonim za energetsko učinkovitost in udobje bivanja, saj združujejo vrhunsko izolacijo, zrakotesnost in premišljeno arhitekturno zasnovo. Njihova učinkovitost pa je v veliki meri odvisna od podnebja, v katerem so zgrajene. Vročina, mraz, vlažnost in sončna svetloba lahko vplivajo na delovanje pasivne hiše, zato je ključno prilagoditi zasnovo in uporabljene tehnologije glede na specifične klimatske pogoje.
V tem članku bomo podrobno obravnavali, kako je treba pasivne hiše prilagoditi različnim podnebnim razmeram – od vročih, sušnih regij do hladnih, vlažnih območij – da bi ohranili energetsko učinkovitost in udobje bivanja.
1. Razumevanje klimatskih izzivov
Klimatske razmere so eden ključnih dejavnikov, ki vplivajo na zasnovo in gradnjo pasivnih hiš. Pri snovanju pasivne hiše je treba upoštevati glavne klimatske izzive, ki se razlikujejo glede na regijo. V vsakem podnebju so potrebe po ogrevanju, hlajenju, zračenju in vlažnosti drugačne, zato je prilagoditev ključna za ohranjanje nizke porabe energije in bivalnega ugodja.
1.1 Tipi podnebja in izzivi za pasivne hiše
- Vroča in sušna podnebja: Glavni izziv je preprečiti pregrevanje stavbe, ohraniti notranje prostore hladne in zmanjšati potrebo po aktivnem hlajenju.
- Hladna podnebja: Tu je glavni izziv ohranjanje toplote z minimalnimi toplotnimi izgubami ter preprečevanje zmrzali in kondenzacije vlage znotraj stavbe.
- Vlažna podnebja: Uravnavanje vlažnosti je ključno za preprečevanje težav s plesnijo, korozijo in kondenzacijo. Vlažnost lahko povzroči degradacijo materialov in poslabša kakovost zraka v prostoru.
- Zmerna podnebja: Spremenljive vremenske razmere skozi leto zahtevajo prilagodljivost stavbe, da se učinkovito spopade s toploto poleti in mrazom pozimi.
Vsaka od teh podnebnih razmer zahteva prilagoditve v zasnovi pasivne hiše, izbiri materialov in uporabi tehnologij.
2. Prilagoditve pasivnih hiš v vročih in sušnih podnebjih
Vročina in suša predstavljata velik izziv za pasivne hiše v regijah, kjer so poletne temperature visoke in je zimsko obdobje kratko. Da bi preprečili pregrevanje in hkrati omogočili učinkovito hlajenje, mora biti zasnova pasivne hiše posebej prilagojena ekstremnim temperaturam.
2.1 Učinkovita izolacija za zaščito pred vročino
Eden ključnih elementov pasivne hiše v vročem podnebju je debela in kakovostna izolacija, ki preprečuje vdor toplote v stavbo. Izolacija mora biti nameščena tako, da prepreči vdor sončnega sevanja skozi stene, streho in tla. Izjemno pomembno je, da se uporablja izolacijske materiale z nizko toplotno prevodnostjo, kot sta EPS (ekspandirani polistiren) ali Neopor, saj ti materiali učinkovito blokirajo toploto.
Pri izolaciji strehe je še posebej pomembno uporabiti večslojne izolacijske materiale, saj streha prejme največ sončne energije. Prav tako je pomembno, da so tla in temelji izolirani, saj lahko skozi stik z zemljo uhaja toplota v notranjost stavbe, kar prispeva k pregrevanju.
2.2 Toplotna masa za stabilizacijo notranje temperature
V vročih podnebjih je toplotna masa stavbe ključna za ohranjanje stabilne notranje temperature. Gradbeni materiali, kot so beton, opeka in kamen, imajo visoko toplotno kapaciteto, kar pomeni, da se čez dan ogrevajo in čez noč sproščajo toploto. To pomaga pri uravnavanju notranje temperature, saj stavba podnevi ne absorbira preveč toplote, ponoči pa se naravno ohlaja.
Pravilno zasnovana toplotna masa lahko shranjuje hladen nočni zrak, ki ga hiša uporablja čez dan, kar močno zmanjša potrebo po klimatskih napravah in drugih aktivnih hladilnih sistemih.
2.3 Uporaba naravnega prezračevanja in nočnega hlajenja
Eden najučinkovitejših načinov za hlajenje pasivne hiše v vročem podnebju je uporaba naravnega prezračevanja. Nočno hlajenje omogoča, da se stavba ponoči, ko so zunanje temperature nižje, ohladi z odpiranjem oken in omogočanjem kroženja svežega zraka skozi prostore. Naravno prezračevanje je še posebej učinkovito, če je stavba zasnovana tako, da omogoča prehod zraka skozi večje odprtine ali atrije.
Poleg naravnega prezračevanja je uporaba mehanskih prezračevalnih sistemov z rekuperacijo toplote pomembna za vzdrževanje svežega zraka v notranjih prostorih, medtem ko preprečuje nepotrebno toplotno obremenitev.
2.4 Naravno senčenje in dinamična senčila
Preprečevanje vstopa neposredne sončne svetlobe v stavbo je ključno za zmanjšanje pregrevanja. V vročih podnebjih se pasivne hiše pogosto zanašajo na naravno senčenje, kot so pergole, nadstreški ali zasaditev dreves okoli stavbe, da zaščitijo južno in zahodno stran stavbe pred neposrednim soncem.
Poleg naravnega senčenja so dinamična senčila, kot so avtomatizirane žaluzije, pomembna za prilagajanje nivoja svetlobe in toplote, ki vstopa v stavbo. Ta senčila omogočajo, da se okna popolnoma zaprejo ob najmočnejšem sončnem obsevanju in se ponovno odprejo zvečer, ko temperature padejo.
3. Prilagoditve pasivnih hiš v hladnih podnebjih
Hladna podnebja, kjer so zime dolge in temperature pogosto pod lediščem, zahtevajo popolnoma drugačen pristop k zasnovi pasivne hiše kot v vročih podnebjih. Glavni cilj je preprečiti uhajanje toplote iz notranjosti in zagotoviti visoko raven toplotne izolacije.
3.1 Izjemno debela izolacija ovojnice
V hladnih podnebjih mora biti izolacija še posebej debela in učinkovita. Toplotni mostovi – mesta, kjer lahko uhaja toplota – morajo biti zmanjšani ali odpravljeni, zato je treba uporabiti napredne izolacijske materiale z izjemno nizko toplotno prevodnostjo. Neopor, ki ima zelo nizko lambdo (0,031 W/mK), je pogosto uporabljan material v teh okoljih zaradi svoje visoke izolacijske sposobnosti in majhne debeline.
Izolacija mora biti neprekinjena skozi stene, tla, streho in okenske odprtine. Posebno pozornost je treba nameniti stikom med konstrukcijskimi elementi in odprtinami, saj so to pogosto mesta, kjer se pojavijo toplotni mostovi.
3.2 Pasivni solarni dobitki in velika okna
V hladnih podnebjih so pasivni solarni dobitki izjemno pomembni za ogrevanje stavbe. Hiše so zasnovane tako, da so okna na južni strani velike, kar omogoča vstop sončne svetlobe in ogrevanje prostorov brez dodatne energije. Ta okna morajo biti opremljena s troslojnimi stekli z nizko emisivnostjo, da se prepreči izguba toplote skozi steklene površine.
Poleg tega mora biti zasnova hiše takšna, da omogoča čim večjo izrabo sončne energije pozimi, ko so sončni žarki šibkejši, a vseeno lahko pomembno prispevajo k ogrevanju notranjosti stavbe.
3.3 Prezračevanje z rekuperacijo toplote
Ker so hladna podnebja običajno zelo vlažna, je uporaba prezračevanja z rekuperacijo toplote bistvena. Sistem rekuperacije omogoča, da se svež zrak vnaša v stavbo, medtem ko se toplota iz odpadnega zraka ohranja in prenese na svež zrak. To omogoča zračenje brez toplotnih izgub in zmanjšuje potrebo po dodatnem ogrevanju, kar je ključno za energetsko učinkovitost v hladnih razmerah.
V teh podnebjih je priporočljivo uporabiti rekuperatorje z visoko stopnjo izkoristka, ki omogočajo, da se čim več toplote izrabi za segrevanje svežega zraka. To zmanjšuje potrebo po aktivnih ogrevalnih sistemih.
3.4 Zrakotesnost za preprečevanje toplotnih izgub
Zrakotesnost je v hladnih podnebjih še posebej pomembna. Nenadzorovano uhajanje toplega zraka skozi netesnosti v stavbi povzroča velike toplotne izgube, kar povečuje stroške ogrevanja. Zrakotesna ovojnica preprečuje uhajanje toplote in vdor hladnega zraka, hkrati pa zmanjšuje težave s kondenzacijo in vlago.
V hladnih podnebjih je zrakotesnost pogosto dosežena z uporabo parnih ovir in zrakotesnih folij, ki so nameščene v plasteh znotraj stenskih konstrukcij. Poleg tega je potrebno redno izvajati blower door teste, da se ugotovi stopnja zrakotesnosti in odpravi morebitne pomanjkljivosti.
4. Prilagoditve pasivnih hiš v vlažnih podnebjih
Vlažna podnebja, kjer je v zraku visoka raven vlage, predstavljajo poseben izziv za pasivne hiše. Glavni cilji so nadzor vlage, preprečevanje kondenzacije in zagotovitev, da stavba ne razvije težav z vlago, plesnijo ali korozijo.
4.1 Parne ovire in nadzor vlage
V vlažnih podnebjih je bistvenega pomena pravilno zasnovati in namestiti parne ovire, ki preprečujejo vdor vlage v stavbo. Parne ovire omogočajo nadzor vlage in preprečujejo, da bi se vlaga kopičila v stenskih konstrukcijah, kjer bi lahko povzročila kondenzacijo ali razvoj plesni.
Poleg tega je treba pri izbiri izolacijskih materialov dati prednost tistim, ki imajo dobre sposobnosti uravnavanja vlage. Celulozna izolacija in drugi naravni materiali so lahko v teh pogojih učinkoviti, saj omogočajo dihanje stavbe, hkrati pa ohranjajo toplotno izolacijo.
4.2 Prezračevanje z vlažnostno rekuperacijo
Poleg običajnega prezračevanja z rekuperacijo toplote je v vlažnih podnebjih priporočljivo uporabiti sisteme za rekuperacijo vlage, ki lahko uravnavajo vlažnost v zraku. Ti sistemi omogočajo, da svež zrak vstopi v stavbo, pri čemer se iz zraka odstrani odvečna vlaga, preden vstopi v bivalne prostore.
To preprečuje, da bi prekomerna vlaga iz zunanjega zraka vstopila v notranje prostore, kar bi povzročilo težave z vlago in plesnijo.
4.3 Pravilno zasnovani detajli za preprečevanje toplotnih mostov
V vlažnih podnebjih je ključno preprečiti toplotne mostove, kjer se lahko zadržuje vlaga in povzroči kondenzacijo. Pravilno zasnovani detajli na stikih med stenskimi elementi, okenskimi odprtinami in temelji zagotavljajo, da je vsak del stavbe izoliran in brez toplotnih mostov, kar preprečuje težave z vlago in poskrbi za dolgoročno vzdržljivost konstrukcije.
5. Prilagoditve pasivnih hiš v zmernih podnebjih
Zmerna podnebja, kjer so letni časi bolj raznoliki, predstavljajo izziv zaradi potreb po prilagajanju stavbe tako zimskim kot poletnim razmeram. Pasivna hiša v takšnih razmerah mora biti prilagodljiva in učinkovita v vseh letnih časih.
5.1 Dinamična senčila in prilagodljive steklene površine
V zmernih podnebjih, kjer se poleti soočamo z vročino, pozimi pa z mrazom, je uporaba dinamičnih senčil bistvenega pomena. Senčila, kot so avtomatizirane žaluzije in rolete, omogočajo, da se okna poleti popolnoma zaščitijo pred sončno svetlobo, medtem ko pozimi omogočajo maksimalno pridobivanje sončne toplote skozi steklene površine.
Prilagodljiva stekla, ki omogočajo regulacijo toplotnih dobitkov in izgub, so prav tako ključna za vzdrževanje prijetne notranje temperature skozi vse leto.
5.2 Fleksibilen sistem ogrevanja in hlajenja
V zmernih podnebjih je pomembno, da ima pasivna hiša fleksibilen sistem, ki omogoča ogrevanje pozimi in hlajenje poleti. Talno ogrevanje je pogosto odlična rešitev za ogrevanje pozimi, medtem ko je vgradnja naravnega prezračevanja in sistemov za nočno hlajenje učinkovita metoda za zmanjšanje toplote poleti.
6. Obnovljivi viri energije v pasivnih hišah: Kako pasivne hiše izkoriščajo naravne vire za še večjo energetsko učinkovitost
Pasivne hiše so zasnovane tako, da z minimalno porabo energije ohranjajo visoko bivalno udobje. Čeprav je ena ključnih značilnosti pasivne hiše, da izkorišča naravne vire za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje, se lahko ta učinkovitost še poveča z uporabo obnovljivih virov energije. V povezavi z napredno izolacijo, zrakotesnostjo in pasivnimi rešitvami za hlajenje in ogrevanje, lahko obnovljivi viri energije prispevajo k temu, da pasivna hiša doseže skoraj ničelno porabo energije ali celo postane energetsko samozadostna.
V tem poglavju bomo raziskali, kako pasivne hiše izkoriščajo obnovljive vire energije, kot so sončne celice, toplotne črpalke in geotermalna energija, ter kako te tehnologije pripomorejo k zmanjšanju energetskih potreb hiše v različnih podnebnih pogojih.
6.1 Sončne celice (fotovoltaični sistemi)
Sončna energija je eden najbolj razpoložljivih in trajnostnih virov obnovljive energije, kar še posebej velja za pasivne hiše, ki so zasnovane za izkoriščanje naravne svetlobe. Fotovoltaični (PV) sistemi, bolj znani kot sončne celice, pretvarjajo sončno energijo v električno energijo, ki jo lahko hiša uporabi za napajanje različnih sistemov, kot so ogrevanje, hlajenje, razsvetljava in naprave.
6.1.1 Sončne celice v vročih podnebjih
V vročih, sušnih podnebjih, kjer je sončne svetlobe na pretek, so sončne celice izjemno učinkovite. Pasivna hiša lahko s pomočjo fotovoltaičnega sistema proizvede dovolj električne energije, da pokrije vse potrebe po hlajenju in električni energiji. Pomemben dejavnik je pravilna postavitev sončnih celic – običajno na strehi, ki je obrnjena proti jugu, da zajame največ sončne svetlobe.
Uporaba sončne energije v vročih podnebjih je še posebej smiselna, saj sistem omogoča, da hiša ostane energetsko učinkovita tudi v obdobjih visoke rabe energije za hlajenje. Zmanjšuje se potreba po zunanjih virih energije, kar dodatno zmanjšuje stroške obratovanja.
6.1.2 Sončne celice v hladnih podnebjih
Tudi v hladnih podnebjih so fotovoltaični sistemi učinkoviti, saj lahko še vedno zajamejo sončno svetlobo tudi ob oblačnih dnevih. Napredni sončni paneli so zasnovani tako, da zajemajo difuzno svetlobo, ki je prisotna tudi, ko sonce ne sije neposredno. V kombinaciji z baterijskimi sistemi za shranjevanje energije je mogoče shraniti presežke energije, pridobljene čez dan, in jih uporabiti za ogrevanje ponoči ali med oblačnimi dnevi.
Ker so hladna podnebja pogosto povezana z večjo porabo energije za ogrevanje, fotovoltaični sistemi prispevajo k zmanjšanju potrebe po tradicionalnih virih ogrevanja, kar vodi do bistvenih prihrankov pri stroških energije.
6.1.3 Sončne celice v zmernih podnebjih
V zmernih podnebjih, kjer so temperaturna nihanja med letnimi časi velika, so fotovoltaični sistemi idealna rešitev. Poleti, ko so dnevi dolgi in sončni, lahko pasivna hiša proizvede dovolj električne energije za hlajenje in druge potrebe. Pozimi, ko so dnevi krajši, lahko energijo iz sončnih celic uporabimo v kombinaciji z drugimi obnovljivimi viri, kot je geotermalna energija, za zagotavljanje toplote.
Sončni paneli so v zmernih podnebjih ključni za zagotavljanje energetske neodvisnosti, saj lahko v kombinaciji z drugimi sistemi (npr. shranjevanjem energije v baterijah) poskrbijo za stabilno oskrbo z energijo skozi vse leto.
6.2 Toplotne črpalke
Toplotne črpalke so eden najbolj priljubljenih in učinkovitih načinov za ogrevanje in hlajenje pasivnih hiš, saj izkoriščajo naravno toploto zraka, vode ali zemlje. Toplotne črpalke so izjemno energetsko učinkovite, saj ne proizvajajo toplote, temveč jo prenašajo iz enega vira v drugega, kar omogoča nizko porabo električne energije.
6.2.1 Zračne toplotne črpalke
Zračne toplotne črpalke izkoriščajo toploto iz zunanjega zraka in jo prenašajo v notranje prostore za ogrevanje pozimi, medtem ko poleti obrnejo proces in hladijo notranjost.
Zračne toplotne črpalke so učinkovite v zmernih in vročih podnebjih, kjer je zunanja temperatura primerna za zajemanje toplote. V vročih podnebjih lahko toplotna črpalka deluje kot klimatska naprava, saj odvaja toploto iz notranjosti stavbe in jo oddaja v zrak, kar pripomore k ohranjanju hladnih prostorov brez velike porabe energije.
V hladnih podnebjih zračne toplotne črpalke delujejo, vendar so manj učinkovite, ko temperature padejo zelo nizko. V takšnih razmerah je smiselno uporabiti geotermalne toplotne črpalke, ki zagotavljajo bolj stabilen vir toplote.
6.2.2 Geotermalne toplotne črpalke
Geotermalne toplotne črpalke izkoriščajo toploto zemlje, ki je pod površjem vedno na stabilni temperaturi (približno 10–15°C), kar omogoča učinkovito ogrevanje pozimi in hlajenje poleti. Ta sistem je posebej učinkovit v hladnih in zmernih podnebjih, kjer so temperature zraka pozimi zelo nizke, saj zemeljska toplota zagotavlja konstanten vir energije za ogrevanje.
Geotermalne toplotne črpalke delujejo tako, da v zemlji zakopljejo cevni sistem, skozi katerega kroži tekočina, ki absorbira toploto iz zemlje in jo prenaša v stavbo. Poleti ta isti sistem deluje obratno, saj odvaja toploto iz stavbe in jo sprošča v zemljo, kar omogoča naravno hlajenje.
V vročih podnebjih geotermalne toplotne črpalke omogočajo zelo učinkovito hlajenje, saj je temperatura zemlje nižja od zunanje temperature, kar omogoča pasivno hlajenje brez velikih stroškov.
6.3 Geotermalna energija
Geotermalna energija je trajnosten vir energije, ki izkorišča naravno toploto iz zemlje za ogrevanje in hlajenje stavb. Geotermalna energija je še posebej učinkovita v hladnih podnebjih, kjer so zunanje temperature nizke in je potrebna stalna dobava toplote. Poleg toplotnih črpalk lahko geotermalna energija zagotavlja električno energijo, če je na voljo dostop do globljih geotermalnih virov.
6.3.1 Geotermalna energija v hladnih podnebjih
V hladnih podnebjih, kjer so zime dolge in hladne, geotermalni sistemi omogočajo stabilno in trajnostno oskrbo z energijo. Toplota, ki jo zemlja shranjuje, se prenaša v notranjost stavbe in zagotavlja ogrevanje, ne da bi bilo potrebno uporabiti fosilna goriva ali druge energijsko intenzivne vire. Ker je temperatura zemlje skozi celo leto stabilna, lahko geotermalni sistem zagotavlja ogrevanje tudi v najhladnejših dneh.
6.3.2 Geotermalna energija v vročih podnebjih
V vročih podnebjih lahko geotermalna energija deluje kot odličen vir hlajenja. Zemeljska temperatura pod površjem je nižja od zunanje temperature, kar omogoča, da stavba skozi geotermalni sistem odvaja odvečno toploto v zemljo. To naravno hlajenje zmanjša potrebo po klimatskih napravah in s tem stroške energije.
6.4 Kombinacija obnovljivih virov energije v Pasivnih hišah
Idealna rešitev za pasivne hiše v različnih podnebjih je pogosto kombinacija več obnovljivih virov energije, ki zagotavlja stabilno oskrbo z energijo skozi vse leto. Na primer:
- V vročih podnebjih lahko fotovoltaični sistem zagotavlja električno energijo, medtem ko geotermalni sistem omogoča naravno hlajenje.
- V hladnih podnebjih je kombinacija geotermalne toplotne črpalke in fotovoltaičnega sistema idealna, saj omogoča ogrevanje in proizvodnjo električne energije skozi vse leto.
- V zmernih podnebjih kombinacija sončne energije, toplotne črpalke in prezračevalnega sistema z rekuperacijo toplote omogoča popolno energetsko samozadostnost stavbe.
Pasivne hiše, ki uporabljajo obnovljive vire energije, dosegajo izjemno energetsko učinkovitost in nizke stroške obratovanja, hkrati pa zmanjšujejo ogljični odtis in prispevajo k trajnostnemu življenjskemu slogu.
Obnovljivi viri energije, kot so sončne celice, toplotne črpalke in geotermalna energija, so idealni partnerji pasivnih hiš, saj povečujejo energetsko učinkovitost in prispevajo k zmanjšanju porabe fosilnih goriv. S prilagoditvijo teh tehnologij glede na specifične podnebne pogoje lahko pasivne hiše ne le dosežejo nizko porabo energije, temveč postanejo tudi energetsko samozadostne in trajnostne.
Zaključek
Pasivne hiše so zasnovane tako, da dosežejo maksimalno energetsko učinkovitost in hkrati nudijo visoko bivalno udobje. Prilagajanje pasivnih hiš glede na podnebne razmere – bodisi v vročih, hladnih, vlažnih ali zmernih podnebjih – je ključno za ohranitev njihovega optimalnega delovanja in energetske učinkovitosti. Uporaba ustreznih tehnologij, kot so napredna izolacija, zrakotesnost, naravno senčenje in prilagodljive prezračevalne rešitve, zagotavlja stabilno notranjo klimo z minimalnimi stroški energije.
Poleg prilagoditev zasnove glede na podnebje, so obnovljivi viri energije, kot so fotovoltaični sistemi, toplotne črpalke in geotermalna energija, nepogrešljivi partnerji pasivnih hiš. Z njihovo pomočjo pasivne hiše zmanjšujejo svojo odvisnost od zunanjih virov energije in prispevajo k trajnostnemu bivanju z minimalnim ogljičnim odtisom. Kombinacija naprednih gradbenih tehnik in izkoriščanja obnovljivih virov energije lahko vodi do popolne energetske samozadostnosti.
S skrbno načrtovano zasnovo, prilagoditvijo glede na podnebje in izkoriščanjem obnovljivih virov energije, lahko pasivne hiše zagotovijo dolgotrajno energetsko učinkovitost, okoljsko trajnost in vrhunsko bivalno udobje, ne glede na podnebne razmere, v katerih se nahajajo.
Avtor: Alen Mladinov univ.dipl.inž.arh ZAPS 1244
Kako vam lahko pomagamo?
Če vas zanima naša ponudba, nas lahko kontaktirate preko spodnjega obrazca in se prijavite na brezplačen sestanek, kjer se bomo lahko podrobneje pogovorili o vaših željah in opcijah za kvalitetno in predvidljivo realizacijo vaše pasivne hiše.
Članki o Pasivni hiši in Pasivni gradnji za več in podrobnejše informacije:
- O Pasivni hiši
- Pomen termične mase za boljše Pasivne hiše
- Termična masa Pasivne hiše in naša klima
- Toplotna kapaciteta pasivne hiše
- Zrakotesnost v pasivni hiši: zakaj je pomembna in kako jo doseči?
- Predstavitev tehnične smernice TSG-1-004:2022
- NZEB (nearly zero-energy buildings) po novi tehnični smernici TSG-1-004:2022
- Sposobnost hranjenja vlage v betonskih objektih
- Gradbeni sistem TermoLOGiK
- Prezračevanje hiše: Naravno ali prezračevanje z rekuperacijo
- Prezračevanje v Pasivni hiši: Pomembnost, načela in izvedba prezračevanja v Pasivni hiši
- Pasivna hiša s termično maso: visoko bivalno ugodje in nizki stroški
- Pasivna hiša: primerjava med leseno hišo in hišo z gradbenim sistemom TermoLOGiK
- Plus energijska hiša – prihodnost trajnostnega bivanja
- PHPP – ključ do uspešne pasivne hiše
- Individualni pristop do projektiranja Pasivnih hiš
- Skoraj nič energijska hiša (SNEH)
- Pasivna hiša: Od ideje do izvedbe
- Zakaj IR paneli niso primerni za pasivne hiše?
- Zakaj so IR paneli slaba izbira za ogrevanje starejših objektov?
- Kako načrtovati pasivno hišo glede na sončno energijo, orientacijo in senčenje
- Zakaj je RAL vgradnja oken in vrat nujna za pasivno hišo?
- Toplotne črpalke kot vir za ogrevanje in hlajenje Pasivnih hiš
- Izdelava projekta interierja v Pasivni hiši
- Temeljna plošča pri Pasivni hiši
- Toplotni mostovi pri Pasivni hiši
- Kako celostno načrtovati, projektirati in izvesti Pasivno hišo?
- Aktivacija betona za Pasivne hiše
- Gradbeni in projektantski nadzor Pasivne hiše
- Nadzor pri izvedbi interierja Pasivne hiše
- Prezračevanje pasivne hiše v nočnem času preko oken
- Estrih: vrste, lastnosti in izvedba
- Sušenje estriha v pasivni hiši
- Energetska prenova objekta: Kako jo načrtovati in izvesti?
- Talno gretje v Pasivni hiši
- Kako se pripraviti na gradnjo hiše?
- Konstrukcijska sanacija starejših objektov Zakaj je nujna ob energetski prenovi?
- Kako pripraviti kvalitetno projektno nalogo za gradnjo individualne hiše?
- Nepravičnost Ekosklada pri spodbujanju gradnje pasivnih hiš v Sloveniji
- Okna za pasivno hišo: izbira, vgradnja in dodatki
- 7 najpogostejših napak ob projektiranju Pasivne hiše
- 7 najpogostejših napak ob gradnji Pasivne hiše
- 7 najpogostejših napak ob nakupu parcele za gradnjo
- Faze pri gradnji Pasivne hiše
- Koraki pri gradnji Pasivne hiše
- 10 najbolj pogostih vprašanj, ki bi si jih moral postaviti vsak bodoči graditelj hiše
- Optimalna zasnova Pasivne hiše v Sloveniji
- Termična masa in Pasivna hiša – Ključ do energijske učinkovitosti, udobja in dolgoročne naložbe
- ICF Gradbeni Sistem
- Kako učinkovito obvladati stroške gradnje Pasivne hiše
- Pasivne hiše in vpliv na zdravje: kakovost zraka, vlaga in temperatura
- Celosten pristop k energetski in potresni sanaciji
- Prenos toplote v Pasivnih hišah: Dinamika v zimskem in poletnem času
- Vse o zrakotesnosti v Pasivnih hišah
- Klimatske prilagoditve Pasivnih hiš: Kako zasnova in tehnologija podpirata učinkovitost v različnih podnebjih
- Senčila za pasivno hišo v Sloveniji: Ključ do energetske učinkovitosti in udobja
- Termična masa v Pasivnih hišah: Ključ do stabilne notranje klime in energetske učinkovitosti
- Zakaj rolete niso prava izbira za Pasivne hiše?
- Zakaj Kamin v Pasivni hiši ni smiselna investicija?
- Kako vzdrževati Pasivno hišo
- Pomen nadzora pri celostni energetski prenovi objektov
- Tehnična vloga nadzora pri energetski in statični prenovi objektov
- Kako pristopiti k celostni energetski prenovi objekta
- Blower Door test