Pasivna hiša K&K – Rakovlje – prihod do objekta in vhodna stran
Ko se pripeljemo do hiše, nas pričaka pogled na vhodno dvorišče, ki je delno skrito za zeleno zasaditvijo dreves ob cesti. Vhodni del objekta je zanimivo oblikovan kot preplet dveh kubusnih elementov: nižjega, ki zajema nadstrešek, lopo in letno kuhinjo, ter višjega-hišo, ki je umaknjena od ceste in vhodnega dvorišča. Nižja lamela nam nudi večjo intimo pri izhodu iz dnevnega dela objekta in nas ščiti pred radovednimi pogledi s ceste. Opazimo tudi nadkrit vhod, ki je vkomponiran med nadstreškom za parkiranje dveh vozil in kubusnim elementom lope na desni strani. Nadstrešek nam omogoča tudi suh dstop iz avta v hišo in obratno.
Pasivno hišo smo zasnovali kot preplet osnovnega kubusa objekta, ki je izveden v pasivnem standardu, s servisnim pritličnim delom na JZ strani objekta. To je vhodna – cestna stran. Z dodatkom te horizontalne lamele servisnih prostorov smo pripomogli k vizualnemu znižanju osnovnega volumna objekta. Zaradi zahtev prostorskega plana smo bili primorani k izvedbi zgornje etaže s kolenčnim zidom – mansarda. Posledično smo na JV strani naredili linijsko frčado in z njo zagotovili osončenost dveh otroških sob in spalnice. V nižji del mansdarde pa smo umestili servisne prostore (kopalnica, garderoba in stopnišče). V pritličju hiše so dnevni prostori z dodatnim delovnim kabinetom, ki se lahko spremeni v sobo za goste ali pa samostojno sobo – spalnico, če bi bilo to potrebno.
Ovoj objekta je v celoti zasnovan z uporabo gradbenega sistema TermoLOGiK. Medetažna plošča je v AB izvedbi in s tem pripomore k termostabilnosti objekta. Posebnost tega objekta je, da je tudi plošča nad mansardo izvedena v AB izvedbi. tako ravni del, kot poševnine. To še dodatno pripomore k izredni termostabilnosti objekta in zmanjšanim temperaturnim nihanjem v objektu. Predvsem mansard imajo v klasični (leseni) izvedbi v poletnim mesecih probleme s pregrevanjem.
Nad pritličnim, obcestnim delom, je predvidena izvedba dodatne terase, ki je dostopna iz nadstropja objekta. Na tem segmentu je predvidena izvedba steklene ograje, ki ne pokvari geometrijsko čiste poteze tega pritličnega kubusa, ki je postavljen v prečni smeri objekta.
Objekt je postavljen na temeljno ploščo, ki je s spodnje strani in po obodu izolirana s penjenim steklom.
Energetika objekta je zasnovana s toplotno črpalko, ki skrbi za ogrevanje sanitarne vode in ogrevanje objekta preko aktivacije betona. V objektu je seveda predvidena izvedba prezračevalnega sistema z rekuperacijo. V objektu bomo integrirali poseben način za izvedbo temperiranja (hlajenja in gretja) na način aktivacije betona. Objekt bo izveden z uporabo gradbenega sistema TermoLOGiK in ima kot tak izjemno termostabilnost, saj izkorišča pozitivni učinek termične mase, ki jo ta sistem omogoča. Ker je objekt zasnovan kot pasivna hiša mora zagotoviti zrakotesno izvedbo ovoja, kar je z uporabo gradbenega sistema TermoLOGiK enostavna rešitev.
Projekt temelji na individualnem pristopu, ki zajema izdelavo projektne dokumentacije in spremljanje celotnega procesa od začetnih pogovorov in skic do končne realizacije objekta na parceli investitorja.
Energetska bilanca objekta PHPP je 9,1 kWH/m2a.
Leto gradnje: 2023
Projektant:
ARHEM d.o.o. – Pasivna Arhitektura -> ARHEM.si
Odgovorni vodja projekt: Alen Mladinov univ.dipl.inž.arh. ZAPS 1244
Veseli bomo tudi vašega maila ali klica:
Več o ostalih naših projektih si lahko pogledate na spodnjih povezavah:
Več o tematiki pasivne hiše in pasivne gradnje:
- O Pasivni hiši
- Pomen termične mase za boljše Pasivne hiše
- Termična masa Pasivne hiše in naša klima
- Toplotna kapaciteta pasivne hiše
- Zrakotesnost v pasivni hiši: zakaj je pomembna in kako jo doseči?
- Predstavitev tehnične smernice TSG-1-004:2022
- NZEB (nearly zero-energy buildings) po novi tehnični smernici TSG-1-004:2022
- Sposobnost hranjenja vlage v betonskih objektih
- Gradbeni sistem TermoLOGiK
- Prezračevanje hiše: Naravno ali prezračevanje z rekuperacijo
- Prezračevanje v Pasivni hiši: Pomembnost, načela in izvedba prezračevanja v Pasivni hiši
- Pasivna hiša s termično maso: visoko bivalno ugodje in nizki stroški
- Pasivna hiša: primerjava med leseno hišo in hišo z gradbenim sistemom TermoLOGiK
- Plus energijska hiša – prihodnost trajnostnega bivanja
- PHPP – ključ do uspešne pasivne hiše
- Individualni pristop do projektiranja Pasivnih hiš
Si želite podobno pasivno hišo? Lahko vam pomagamo.
Prosimo izpolnite spodnja polja. V najkrajšem času vas bomo kontaktirali in pomagali pri realizaciji vašega projekta ali pa vam s svetovanjem in nasvetom pomagamo najti pravo rešitev.