Ko se odločamo za vrsto prezračelalne naprave in sistem prezračevanja v nekem objektu, se moramo odločiti med več možnostmi. Če gradimo novo hišo, je zelo koristno in ekonomično, da se odločimo čim prej, tako da že pri temeljenju objekta opravimo nekatera enostavna in cenena dela, ki nam bodo olajšala in bistveno pocenila vgradnjo prezračevalnega sistema. Strateško odločitev sprejme investitor ob nasvetu strokovnjaka glede na preizkušene tehnične možnosti.
Moderni, dobro toplotno zaščiteni in zrakotesno grajeni objekti dosegajo zelo nizko potrebo po energiji za ogrevanje, vendar je kar preko polovica vse potrebne ogrevalne energije potrebna za pokrivanje ventilacijskih izgub, to so izgube, ki nastajajo pri izmanjavi zraka. Če dobre izmenjave zraka ni, se v takih prostorih slabo počutimo, na zidovih se nabira plesen…
Prezračevanje preko rež v oknih ali z delno odprtimi okni je neenakomerno, neprijetno za uporabnike in energetsko potratno, ob tem pa skozi okna prihajajo še nečistoče v zraku, hrup in mrčes.
Več o prezračevanju pasivnih hiš si lahko prebrete tule: Prezračevanje za pasivno hišo
Zato je prisilno prezračevanje s filtracijo vhodnega zraka in rekuperacijo odpadne toplote prej nujnost kot pa luksuz.
Dodatni teksti o prezračevanju so dostopni na spodnjih povezavah:
- pravilno zracenje in prezracevanje – ARHEM doo
- AKTIVNO , PASIVNO IN NARAVNO HLAJENJE STAVB – ARHEM doo – PASIVNA GRADNJA
- Ne_resnice o prezracevanju stavb – ARHEM doo – PASIVNA GRADNJA
- PREZRACEVANJE – KDO NAJ MENJA ZRAK – ARHEM doo – PASIVNA GRADNJA
Za ogled datotek potrebujete program Acrobat Reader, v kolikor ga nimate nameščenega na vašem računalniku, ga lahko dobite na naslovu: http://www.adobe.com/products/acrobat/
Program je brezplačen.