Pasivna hiša R – Polaganje razvoda za talno ogrevanje
Po zaključku vgradnje oken, ki so vgrajena z RAL montažo in izvedbi notranjih ometov v Pasivni hiši nadaljuejmo z naslednjo fazo izvedbe – polaganjem talne izolacije pod estrihom in razvodom cevi za talno ogrevanje.
Talno ogrevanje je ena izmed najbolj učinkovitih in udobnih oblik ogrevanja, ki se pogosto uporablja v pasivnih hišah. Pri talnem ogrevanju se toplota prenaša s cevmi, ki so položene v tla in po katerih kroži ogrevalna voda. Polaganje cevi za talno ogrevanje je pomemben del gradnje pasivne hiše, saj mora biti izvedeno kakovostno in skladno s projektno dokumentacijo.
Polaganje cevi za talno ogrevanje se lahko izvede na več načinov, odvisno od vrste talne konstrukcije in izolacije. Najpogosteje se uporablja Tacker sistem, kjer se cevi s spenjačem fiksirajo v stiropor, ki je prekrit z aluminijasto folijo. Folija služi kot reflektor toplote in ima izrisano mrežo, ki olajša polaganje cevi. Cevi se polagajo v zankah, ki so priključene na razdelilno omarico, kjer se uravnava pretok in temperatura vode. Vsako nadstropje ima svojo razdelilno omarico, ki je povezana s toplotnim virom.
Toplotni vir za talno ogrevanje v pasivni hiši je lahko toplotna črpalka zrak-voda, ki izkorišča toploto okoliškega zraka in jo prenaša na ogrevalni sistem. Toplotna črpalka zrak-voda je primerna za pasivne hiše, ker deluje z nizkimi temperaturami ogrevalne vode (od 25 do 45 °C), kar pomeni manjše toplotne izgube in večjo učinkovitost. Talno ogrevanje je tudi idealno za nizkotemperaturni režim, saj ima veliko površino oddajanja toplote in zagotavlja enakomerno porazdelitev temperature po prostoru.
Pred polaganjem cevi razvoda talnega gretja je potrebno položiti talno toplotno izolacijo. Toplotna izolacija pod estrihom pa ima tudi akustično funkcijo, saj zmanjšuje prenos zvoka v zraku in udarnega zvoka skozi tla. Prenos zvoka v zraku je posledica zvočnih valov, ki se širijo skozi zrak in trkajo ob stene, tla in strop. Udarni zvok pa nastaja zaradi mehanskih udarcev po tleh, kot so hoja, premikanje pohištva ali padanje predmetov. Oba tipa zvoka lahko motita bivanje in delo v prostoru ter povzročata stres in nelagodje.
Za preprečevanje prenosa zvoka skozi tla se lahko uporabijo različne vrste izolacije, odvisno od vrste talne konstrukcije. Najpogosteje se uporablja plavajoči estrih, ki je ločen od nosilne konstrukcije s plastjo elastičnega materiala.
Poleg plasti izolacije pod estrihom je pomembno tudi uporabiti robni trak ob stenah, ki preprečuje stik estriha s steno in tako onemogoči prenos udarnega zvoka po obodni konstrukciji.
Pasivna hiša je grajena z visokokakovostnim gradbenim sistemom TermoLOGiK, ki zagotavlja izjemno toplotno izolacijo, termostabilnost in trajnost. Zunanji zidovi imajo nizko toplotno prehodnost U=0,089 W/m2K, kar pomeni, da pasivna hiša porabi zelo malo energije za vzdrževanje prijetne temperature.
Slike iz gradbišča:
Video iz gradbišča Pasivne hiše v Mednem:
Veseli bomo tudi vašega maila ali klica:
Več o ostalih naših projektih si lahko pogledate na spodnjih povezavah:
Če se želite prepričati o prednostih individualnega pristopa do projektiranja pasivnih hiš, vam priporočamo, da se obrnete na podjetje Arhem d.o.o., ki v sklopu arhitekturnega biroja ponuja povsem individualni pristop do zasnove projekta, individualno vodenje vsakega projekta in osebni pristop do vsakega, ki jim s sodelovanjem izkaže zaupanje. Podjetje Arhem d.o.o. ima dolgoletne izkušnje in znanje na področju pasivne gradnje in uporablja PHPP metodologijo za izračun energetske bilance. Poleg tega vam lahko ponudijo izvedbo pasivne hiše v sklopu skupine PasivnaGradnja.si, ki bo na podlagi več kot 20 letnih izkušenj na področju pasivne gradnje in dobro izdelane projektne dokumentacijo arhitekturnega biroja Arhem prenesla na gradbišče in jo s pomočjo popolnoma fleksibilnega gradbenega sistema za izvedbo pasivnih hiš TermoLOGiK hitro in natančno prenesla v realnost. Končni rezultat bo zaradi usklajenega dela in poznavanja vseh segmentov projektiranja in gradnje najboljši za dano lokacijo, za izražene želje naročnika in ekonomski okvir v katerega je objekt postavljen.
Članki o Pasivni hiši in Pasivni gradnji za več in podrobnejše informacije:
- O Pasivni hiši
- Pomen termične mase za boljše Pasivne hiše
- Termična masa Pasivne hiše in naša klima
- Toplotna kapaciteta pasivne hiše
- Zrakotesnost v pasivni hiši: zakaj je pomembna in kako jo doseči?
- Predstavitev tehnične smernice TSG-1-004:2022
- NZEB (nearly zero-energy buildings) po novi tehnični smernici TSG-1-004:2022
- Sposobnost hranjenja vlage v betonskih objektih
- Gradbeni sistem TermoLOGiK
- Prezračevanje hiše: Naravno ali prezračevanje z rekuperacijo
- Prezračevanje v Pasivni hiši: Pomembnost, načela in izvedba prezračevanja v Pasivni hiši
- Pasivna hiša s termično maso: visoko bivalno ugodje in nizki stroški
- Pasivna hiša: primerjava med leseno hišo in hišo z gradbenim sistemom TermoLOGiK
- Plus energijska hiša – prihodnost trajnostnega bivanja
- PHPP – ključ do uspešne pasivne hiše
- Individualni pristop do projektiranja Pasivnih hiš
- Skoraj nič energijska hiša (SNEH)
- Pasivna hiša: Od ideje do izvedbe
- Zakaj IR paneli niso primerni za pasivne hiše?
- Zakaj so IR paneli slaba izbira za ogrevanje starejših objektov?
- Kako načrtovati pasivno hišo glede na sončno energijo, orientacijo in senčenje
- Zakaj je RAL vgradnja oken in vrat nujna za pasivno hišo?
- Toplotne črpalke kot vir za ogrevanje in hlajenje Pasivnih hiš
- Izdelava projekta interierja v Pasivni hiši
- Temeljna plošča pri Pasivni hiši
- Toplotni mostovi pri Pasivni hiši
- Kako celostno načrtovati, projektirati in izvesti Pasivno hišo?
- Aktivacija betona za Pasivne hiše
- Gradbeni in projektantski nadzor Pasivne hiše
- Nadzor pri izvedbi interierja Pasivne hiše
- Prezračevanje pasivne hiše v nočnem času preko oken
Kako vam lahko pomagamo?
Prosimo izpolnite spodnja polja. V najkrajšem času vas bomo kontaktirali in pomagali pri realizaciji vašega projekta ali pa vam s svetovanjem in nasvetom pomagamo najti pravo rešitev.