Pasivna hiša K&K – Rakovlje – vhodni del, letna kuhinja in dnevni del
Pridružite se nam na sprehodu okrog sodobne pasivne hiše, ki vas bo očarala s svojo domiselno zasnovo in udobnostjo. Začnemo na urejenem in tlakovanem vhodnem delu, kjer je prostoren uvoz na parcelo in tudi eleganten vhod v objekt in nadaljujemo skozi zunanjo letno kuhinjo na notranji del parcele, kjer so v objektu svetli dnevni prostori orientirani na zunanjo zelenico.
Projekt obravnava izvedbo Pasivne hiše v gabaritu P+M. Velikost objekta cca 164 m2 + nadstrešek za parkiranje dveh vozil cca 41 m2. Ob nadstrešku je še lopa 5,5 m2 in nadkrita letna kuhinja s teraso – cca 20,5 m2. Ves ta nižji servisnih objektov na vhodnem delu je konstrukcijsko in termično popolnoma ločen od osnovnega objekta. V s sklopu nadstreška je tudi nadkrit vhod v objekt. Ovoj objekta – zunanji zidovi so izvedeni z gradbenimi sistemom za gradnjo Pasivnih hiš: TermoLOGiK. U vrednost zunanje stene je U=0,089 W/m2K. Primerjavo z ostalimi sistemi gradnje si lahko pogledate tule: Primerjava LOGiK500.
Ovoj objekta je v celoti zasnovan z uporabo gradbenega sistema TermoLOGiK. Medetažna plošča je v AB izvedbi in s tem pripomore k termostabilnosti objekta. Posebnost tega objekta je, da je tudi plošča nad mansardo izvedena v AB izvedbi. tako ravni del, kot poševnine. To še dodatno pripomore k izredni termostabilnosti objekta in zmanjšanim temperaturnim nihanjem v objektu. Predvsem mansard imajo v klasični (leseni) izvedbi v poletnim mesecih probleme s pregrevanjem.
Nad pritličnim, obcestnim delom, je predvidena izvedba dodatne terase, ki je dostopna iz nadstropja objekta. Na tem segmentu je predvidena izvedba steklene ograje, ki ne pokvari geometrijsko čiste poteze tega pritličnega kubusa, ki je postavljen v prečni smeri objekta.
Objekt je postavljen na temeljno ploščo, ki je s spodnje strani in po obodu izolirana s penjenim steklom.
Energetika objekta je zasnovana s toplotno črpalko, ki skrbi za ogrevanje sanitarne vode in ogrevanje objekta preko aktivacije betona. V objektu je seveda predvidena izvedba prezračevalnega sistema z rekuperacijo. V objektu bomo integrirali poseben način za izvedbo temperiranja (hlajenja in gretja) na način aktivacije betona. Objekt bo izveden z uporabo gradbenega sistema TermoLOGiK in ima kot tak izjemno termostabilnost, saj izkorišča pozitivni učinek termične mase, ki jo ta sistem omogoča. Ker je objekt zasnovan kot pasivna hiša mora zagotoviti zrakotesno izvedbo ovoja, kar je z uporabo gradbenega sistema TermoLOGiK enostavna rešitev.
Projekt temelji na individualnem pristopu, ki zajema izdelavo projektne dokumentacije in spremljanje celotnega procesa od začetnih pogovorov in skic do končne realizacije objekta na parceli investitorja.
Energetska bilanca objekta PHPP je 9,1 kWH/m2a.
Leto gradnje: 2023
Projektant:
ARHEM d.o.o. – Pasivna Arhitektura -> ARHEM.si
Odgovorni vodja projekt: Alen Mladinov univ.dipl.inž.arh. ZAPS 1244
Veseli bomo tudi vašega maila ali klica:
Več o ostalih naših projektih si lahko pogledate na spodnjih povezavah:
Več o tematiki pasivne hiše in pasivne gradnje:
- O Pasivni hiši
- Pomen termične mase za boljše Pasivne hiše
- Termična masa Pasivne hiše in naša klima
- Toplotna kapaciteta pasivne hiše
- Zrakotesnost v pasivni hiši: zakaj je pomembna in kako jo doseči?
- Predstavitev tehnične smernice TSG-1-004:2022
- NZEB (nearly zero-energy buildings) po novi tehnični smernici TSG-1-004:2022
- Sposobnost hranjenja vlage v betonskih objektih
- Gradbeni sistem TermoLOGiK
- Prezračevanje hiše: Naravno ali prezračevanje z rekuperacijo
- Prezračevanje v Pasivni hiši: Pomembnost, načela in izvedba prezračevanja v Pasivni hiši
- Pasivna hiša s termično maso: visoko bivalno ugodje in nizki stroški
- Pasivna hiša: primerjava med leseno hišo in hišo z gradbenim sistemom TermoLOGiK
- Plus energijska hiša – prihodnost trajnostnega bivanja
- PHPP – ključ do uspešne pasivne hiše
- Individualni pristop do projektiranja Pasivnih hiš