AKTIVACIJA BETONSKEGA JEDRA
Sodobni čas in razvito okolje nas vedno bolj spodbuja k gospodarnemu ravnanju z energijo, pri čemer je nujno poznavanje sodobne tehnologije in novih naprednih konceptov ogrevanja in ohlajanja zgradb. Upoštevati pa moramo tudi strošek, kateri seveda ne predstavlja samo začetne investicije, pač pa celoten življenjski cikel sistema, vključno z vzdrževanjem in življenjsko dobo le-tega. Investicija v dom in z njim povezanih sistemov mora predstavljati dolgotrajno, sodobno in zanesljivo investicijo.
Delovanje sistema aktivacija betonskega jedra temelji na visoki sposobnosti toplotne akumulacije objekta. Ker je beton gradbeni material z daleč najvišjo sposobnostjo akumuliranja toplote nam tako zagotovi termično stabilnost objekta skozi celotno leto. Poenostavljeno lahko rečemo, da se betonska plošča v objektu skozi celotno poletje greje, in to akumulirano toploto sprošča v prostor v hladnejših mesecih, torej pozimi. Enak proces se tako inverzno ponovi v obratnem vrstnem redu zima-poletje. Naravni proces prehajanja toplote pa lahko dodatno spodbudimo s sistemom aktivacije betonskega jedra in tako vzdržuje primerno temperaturo celotnega objekta in s tem osnovno lastnost toplotnega ugodja v notranjosti.
Pri termičnem aktiviranju betonskega jedra uporabljamo medetažne armiranobetonske plošče za direkten vpliv na temperaturo stabilnost objekta, še posebej na hlajenje. To je torej eden od enostavnih, učinkovitih in poceni načinov zagotavljanja notranjega ugodja pasivnih in nizkoenergijskih hiš. S tem pojmom zajamemo stropove in tla, ki zaradi masivnega betonskega jedra delujejo kot akumulatorji toplote. Pomembno funkcijo pri toplotni stabilnosti objekta ima namreč njegova sposobnost akumulacije toplote, kar zagotavlja le masivna gradnja. Od akumulacije toplote v konstrukciji hiše je odvisno, za koliko se bo notranjost ogrela oz. ohladila zaradi toplote, ki prehaja skozi površine sten, streh idr. V procesu hlajenja se toplotna energija iz prostora odvaja, v procesu gretja pa se toplotna energija v prostor dovaja. Na takšen način lahko učinkovito zmanjšamo porabo energije.
V zimskem času je z akumulacijo toplote betonska medetažna plošča zmogljiva oddajati toploto cca. 30W/m2. Pri montaži in polnjenju toplotnih prenosnikov je potrebno sistem napolniti z mešanico voda–glikol, da ne pride do okvare prenosnikov, saj se takih prenosnikov ne da več popraviti. Poleti, ko je ta princip najbolj potreben, po teh ceveh vodimo hladno vodo (najmanj 18 °C, da ne pride do kondenzacije) in hladimo ploščo. Na ta način preprečujemo, da se pregreje celoten objekt. Betonska medetažna plošča je na tak način zmogljiva zajemati toplote cca. 40W/m2.
Izdelava tega sistema je preprosta in poceni, saj se uporablja sistem, ki je namenjen tudi ogrevanju hiše. Princip je namreč enak talnemu gretju z uporabo toplotne črpalke, ki je sposobna tudi hladiti. Možnost zelo velike akumulacije toplote pozimi in hladu poleti vam daje odprte možnosti pri izbiri alternativnih virov ogrevanja in hlajenja, zato s temu ukrepi lahko občutno zmanjšamo izpuste toplogrednih plinov. Velika prednost akumulacije toplote hladu v betonskem jedru medetažne konstrukcije je tudi v samem učinku ogrevanja in hlajenja, saj poskrbi, da je glava hladna in noge tople, sploh v kombinaciji s talim gretjem. Pri hlajenju se hladni sloji zraka vedno spuščajo, kar je pri velikih površinah zelo ugodno.
MONTAŽA:
Montaža fiksnih razdelilnikov in polaganje sekundarnih cevnih razvodov se lahko začne po odstranitvi opažev. Pri izdelavi sekundarne cevne mreže je potrebno posvetiti pozornost izbiri materialov cevi, sistemu vezave cevi in izolaciji. Materiali, ki se uporabljajo za izvedbo cevnih razvodov so lahko: jeklo, baker, nerjaveče jeklo, polipropilen, PVC itd. Cevovodi so največkrat dvocevni. Debelino izolacije je potrebno izračunati glede na temperaturo medija v cevovodu in okoliško temperaturo. Izolacija mora biti difuzijsko zaporna, saj se poleti uporablja hladna voda. Razdelilniki imajo vgrajene nastavljive merilnike pretoka za vsak prenosnik posebej, zato se morajo v poizkusnem obratovanju nastaviti na izračunane pretoke po posameznih prenosnikih.
PREDNOSTI SISTEMA:
POLETNI REŽIM
V poletnem obdobju je v objektu potreba predvsem po hlajenju. Poletna pripeka lahko namreč dodobra pregreja objekte, predvsem tiste z zelo nizko sposobnostjo akumulacije. Tukaj se sistem aktivacije betonskega jedra izjemno dobro izkaže, saj se pri tem vpliva na samo jedro akumulacije hiše, to je armitanobetonsko ploščo. V cevni razvod v plošči se spelje vodo z nižjo temperaturo (minimalno 18°C) in tako hladi objekt kot celoto, hkrati pa ustvarja blag sevalni učinke na stropu. Ker ima beton zelo visoko akumulacijsko sposobnost, ima ta način zelo dolgotrajen učinek, hkrati pa tudi zelo visoko učinkovitost, zaradi zelo dobre sposobnosti prevajanja toplote betona.
ZIMSKI REŽIM
Pozimi je zaradi nizkih zunanjih temperatur objekt treba dogrevati. Pri tem je sistem aktivacije zelo koristen, saj lahko, podobno kot poleti, z dogrevanjem betonske plošče dosegamo, da se objekt ne more podhladiti. V cevni sistem se dovaja topla voda, tako kot pri talnem gretju, in posredno ogreva celoten objekt. Pri dobro zasnovanih objektih, lahko ta sistem nadomesti talno gretje in tako znatno zniža stropke ogrevanja. Hkrati pa ubije dve muhi na en mah, ko z enim samim sistemom omogoči poletno hlajenje in zimsko ogrevanje.
Članki o Pasivni hiši in Pasivni gradnji za več in podrobnejše informacije:
- O Pasivni hiši
- Pomen termične mase za boljše Pasivne hiše
- Termična masa Pasivne hiše in naša klima
- Toplotna kapaciteta pasivne hiše
- Zrakotesnost v pasivni hiši: zakaj je pomembna in kako jo doseči?
- Predstavitev tehnične smernice TSG-1-004:2022
- NZEB (nearly zero-energy buildings) po novi tehnični smernici TSG-1-004:2022
- Sposobnost hranjenja vlage v betonskih objektih
- Gradbeni sistem TermoLOGiK
- Prezračevanje hiše: Naravno ali prezračevanje z rekuperacijo
- Prezračevanje v Pasivni hiši: Pomembnost, načela in izvedba prezračevanja v Pasivni hiši
- Pasivna hiša s termično maso: visoko bivalno ugodje in nizki stroški
- Pasivna hiša: primerjava med leseno hišo in hišo z gradbenim sistemom TermoLOGiK
- Plus energijska hiša – prihodnost trajnostnega bivanja
- PHPP – ključ do uspešne pasivne hiše
- Individualni pristop do projektiranja Pasivnih hiš
- Skoraj nič energijska hiša (SNEH)
- Pasivna hiša: Od ideje do izvedbe
- Zakaj IR paneli niso primerni za pasivne hiše?
- Zakaj so IR paneli slaba izbira za ogrevanje starejših objektov?
- Kako načrtovati pasivno hišo glede na sončno energijo, orientacijo in senčenje
- Zakaj je RAL vgradnja oken in vrat nujna za pasivno hišo?
- Toplotne črpalke kot vir za ogrevanje in hlajenje Pasivnih hiš
- Izdelava projekta interierja v Pasivni hiši
- Temeljna plošča pri Pasivni hiši
- Toplotni mostovi pri Pasivni hiši
- Kako celostno načrtovati, projektirati in izvesti Pasivno hišo?
- Aktivacija betona za Pasivne hiše
- Gradbeni in projektantski nadzor Pasivne hiše
- Nadzor pri izvedbi interierja Pasivne hiše
- Prezračevanje pasivne hiše v nočnem času preko oken
- Estrih: vrste, lastnosti in izvedba
- Sušenje estriha v pasivni hiši
- Energetska prenova objekta: Kako jo načrtovati in izvesti?
- Talno gretje v Pasivni hiši
- Kako se pripraviti na gradnjo hiše?
- Konstrukcijska sanacija starejših objektov Zakaj je nujna ob energetski prenovi?
- Kako pripraviti kvalitetno projektno nalogo za gradnjo individualne hiše?
- Nepravičnost Ekosklada pri spodbujanju gradnje pasivnih hiš v Sloveniji
- Okna za pasivno hišo: izbira, vgradnja in dodatki
- 7 najpogostejših napak ob projektiranju Pasivne hiše
- 7 najpogostejših napak ob gradnji Pasivne hiše
- 7 najpogostejših napak ob nakupu parcele za gradnjo
- Faze pri gradnji Pasivne hiše
- Koraki pri gradnji Pasivne hiše
- 10 najbolj pogostih vprašanj, ki bi si jih moral postaviti vsak bodoči graditelj hiše
Kako vam lahko pomagamo?
Prosimo izpolnite spodnja polja. V najkrajšem času vas bomo kontaktirali in pomagali pri realizaciji vašega projekta ali pa vam s svetovanjem in nasvetom pomagamo najti pravo rešitev.